SME

Smer podcenil, čo úľavami pre násilníkov spôsobí. Pri znásilneniach zavádza Českom aj Nemeckom

Glück sa za komentáre k znásilneniu neospravedlnil.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Len za posledných desať rokov polícia na Slovensku zaevidovala 941 prípadov trestného činu znásilnenia. V skutočnosti ich bolo výrazne viac. Sexuálne násilie totiž nenahlasuje ani polovica znásilnených.

„Podľa odborníkov policajné štatistiky ukazujú iba zlomok prípadov, ktoré sú u nás v skutočnosti páchané,“ tvrdí prezidentka Zuzana Čaputová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď poslanec Smeru Richard Glück vo štvrtok večer v pléne parlamentu obhajoval skrátenie premlčacích lehôt pri znásilnení z dvadsať na desať rokov, tvrdil, že to ženy donúti nahlasovať sexuálne násilie voči nim skôr.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ficovi by tlieskal Berlusconi aj Türkmenbasy Čítajte 

„Premlčacia doba začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ necitlivo argumentoval Glück.

Potom, ako vládni poslanci Hlasu, SNS na čele so Smerom vo štvrtok schválili novelu Trestného zákona, cez ktorú rušia špeciálnu prokuratúru a znižujú trestné sadzby za ekonomickú kriminalitu, v piatok sa pokúsili zmierniť verejné pobúrenie zo zistenia, že úľavy sa budú vzťahovať aj na ľudí, ktorí páchajú sexuálne násilie.

Všetky doteraz nevyšetrené prípady znásilnení z rokov 2004 až 2014 totiž budú navždy premlčané a páchatelia nepostihnuteľní. Ide o prípady, ktoré ešte ženy nenahlásili, ale aj o situácie, keď už podali trestné oznámenie, ale polícia doteraz nikoho neobvinila.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď poslanci Smeru spolu s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom tvrdili, že im na ochrane žien záleží, týchto prípadov sa nijako nedotkli. Reportérovi SME nedovolili na tlačovej konferencii takúto otázku položiť.

Súvisiaci článok Znásilnenie bolí aj po 20 rokoch, reagujú expertky na skrátenie premlčacej doby Čítajte 

„Som manžel, mám manželku, mám dve vnučky, záleží mi na tom, aby sa ženy, ktoré sú mi príbuzné, ale aj všetky na Slovensku cítili bezpečne,“ komentoval zmeny poslanec Smeru Tibor Gašpar. Hoci je obžalovaný v dvoch kauzách a v ďalšej čelí obvineniu, predkladal rozsiahle pozmeňujúce návrhy k zákonom a bol spravodajcom zákona.

Na skoršie nahlasovanie znásilnení, aby sa zvýšila šanca na ich objasnenie, vyzvala ženy aj poslankyňa Smeru Jana Vaľová v mene žien v Smere.

Väčšine znásilnených mladých žien pritom trvá desať až pätnásť rokov, kým sa s udalosťou vysporiadajú tak, aby aspoň zvažovali jej ohlásenie na polícii. Tvrdí to terapeutka Daša Malíková na základe svojej praxe a tiež zo skúseností jej kolegov zo Slovenska a v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to jediná skratka, ktorou Smer v piatok zmenu na prospech páchateľov sexuálneho násilia zmeny obhajoval.

Súvisiaci článok Môže Čaputová dosiahnuť, aby zmenený Trestný zákon neplatil? V hre je jej veto, ale aj rýchly podpis zákona Čítajte 

Smer podcenil, čo sa strhne

Vo štvrtok podvečer krátko pred definitívnym schválením novely Trestného zákona vyšlo najavo, že od jej predloženia v decembri obsahuje aj nenápadnú časť, ktorá napomáha páchateľom sexuálnej kriminality.

Desiatky opozičných poslancov vecne aj emotívne využili možnosť vystúpiť v rozprave v treťom čítaní, čo je posledné štádium prijímania zákonov, kde sa zvyčajne rozprava ani neotvára.

„To ani znásilnenie nezaberie, ani to nie? Preboha, nebláznite,“ vystúpil poslanec z klubu SaS Alojz Hlina. „Znásilnenie je už moc, znásilnenie je dosť hnusná vec, či nie?“ pýtal sa koaličných poslancov, či aj za takýchto okolností za návrh zahlasujú.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Števulová z PS: Obhajobu úľav pri znásilneniach si v koalícii vyrobili až dodatočne Čítajte 

Šéfka poslancov KDH Martina Holečková sa po schválení novely rozplakala. Potom, ako v pléne prečítala slová ženy, ktorá znásilnenie zažila, stretla v zákulisí parlamentu poslanca Smeru, ktorý na jej emotívny prejav podľa Holečkovej reagoval úsmevom.

„To sa budú do tváre smiať aj ženám, ktoré boli znásilnené? Toto je odkaz, ktorý chceme z parlamentu poslať obetiam?“ hovorila pohnutým hlasom.

Na piatkovej tlačovej konferencii Smeru vyjadrenia opozície komentovali tak, že išlo o „vyvolávanie strachu“.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) argumentoval, že sa neznižuje premlčanie len k znásilneniu, ale aj k ostatným trestným činom. „Je to vytrhávanie z kontextu,“ povedal.

V skutočnosti to ešte viac odhaľuje „široké a výrazné dopady novely, než aké si koalícia vôbec uvedomovala a komunikovala“, reaguje poslankyňa PS Zuzana Števulová, ktorá prvá poukázala na to, že novela ovplyvní aj trestný čin znásilnenia.

SkryťVypnúť reklamu

To, že si v Smere neuvedomili, aký verejný odpor takáto zmena vyvolá, však netvrdia len opoziční poslanci.

Načítavam... Prečo obete znásilnenia neberie štát vážne? (19. 2. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

„Neodhadli to, ako to bude zneužité. Koalícia urobila chybu v tom, že nechala do tretieho čítania diskusiu, ktorá tam nemala byť. Bol to prejav alibizmu či slabosti predsedajúceho schôdze,“ tvrdí poslanec Roman Michelko z SNS a kritizuje pritom predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

Pellegrini je kandidátom na prezidenta a zároveň konkurentom ďalšieho kandidáta – predsedu SNS Andreja Danka.

Michelko aj ďalší poslanec SNS Karol Farkašovský sa však odvolávali na Tibora Gašpara a podobne ako on aj v piatok opakovali, že k zníženiu premlčacích lehôt došlo preto, aby neboli vyššie ako v okolitých krajinách.

„Premlčacia doba, či sa pozrieme do Českej republiky, Rakúska, alebo Nemecka, je takisto desať rokov. Čiže opätovne ide o harmonizáciu tak ako pri trestných sadzbách,“ opakoval v piatok aj minister Susko.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti ide o zavádzanie. Podľa právnika Matúša Kanisa, ktorý sa dlhodobo venuje téme sexuálneho a domáceho násilia, porovnanie s premlčaniami v okolitých krajinách nesedí.

„Za to, čo náš trestný systém považuje za znásilnenie (teda súlož), je v Českej republike premlčacia doba 15 rokov, a nie 10, ako to bude teraz u nás,“ hovorí.

Kríva aj porovnanie s Nemeckom. „Nemecko nemá definíciu znásilnenia z 19. storočia, ako je to u nás, a navyše, premlčacia doba síce je 10 rokov, ale v Nemecku je vo všeobecnosti premlčanie nastavené tak, za pri trestných činoch, kde je horná hranica trestnej sadzby nie viac ako päť rokov, je premlčanie 10 rokov, ale pri sadzbe 5 – 10 rokov (u nás je trestná sadzba za znásilnenie práve 5 – 10 rokov) je premlčacia doba 20 rokov,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka: Urobím všetko, aby novela neplatila

Na tlačovke Smeru stál hneď v prvom rade aj poslanec Glück. O deň skôr úľavu pre násilníkov odôvodnil aj tým, že ženy si znásilnenie niekedy aj vymýšľajú. Opisoval, ako „v Amerike“ po 18 rokoch ženy obvinia mužov, aby ich očiernili.

Glück sa k svojim poznámkam z rozpravy už v piatok nevrátil. Neospravedlnil sa a nijako svoje slová nekomentoval.

„Slová obhajoby takejto zmeny, ktoré včera v pléne parlamentu zazneli, sú hanebným výsmechom ťažkej bolesti a traume, ktorú zažívajú obete sexuálneho násilia,“ reagovala nepriamo na Glücka v piatok podvečer prezidentka Zuzana Čaputovej.

Od jej postupu teraz závisí, či novelu Trestného zákona podpíše a následne napadne na Ústavnom súde, aby pre sudcov vytvorila ešte väčší priestor na prípadné pozastavenie účinnosti ešte skôr, než zákon začne platiť.

SkryťVypnúť reklamu

Aj jediný deň účinnosti by spôsobil, že nové pravidlá pre páchateľov budú platné a trestné činy premlčané.

Druhou možnosťou prezidentky je, že zákon parlamentu ešte pred podaním na súd vráti. Koalícia má dostatok hlasov, aby následne veto prelomila a návrh zákona definitívne schválila.

„Odborníci (...) poukazujú tiež na to, že pri väčšine prípadov znásilnení môže trvať dlhé obdobie, kým obete dokážu nájsť silu hovoriť a vypovedať o tom, čo zažili,“ reaguje prezidentka.

Podobne, ako terapeutka Malíková vysvetľuje, že rýchle nahlásenie znásilnenia sťažuje, keď násilie páchajú blízki ľudia, najmä partneri. Z praxe ide pritom o najčastejší scenár.

Podľa prezidentky by k oslabovaniu postavenia znásilnených žien nedošlo, keby zákon vláda nepretláčala parlamentom v skrátenom konaní bez pripomienok odborníkov z ministerstiev, stavovských organizácií a odbornej verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj toto sú dôsledky prijímania takto zásadných zmien narýchlo, bez odbornej diskusie, menené na poslednú chvíľu. Ako som už uviedla, urobím všetko, čo je v mojej právomoci, aby takáto úprava nikdy nenadobudla účinnosť,“ dodala v stanovisku prezidentka.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 061
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 550
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 347
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 986
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 763
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 746
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 834
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Momentka zo zápasu HC Prešov - HK Skalica vo finále play-off Slovenskej hokejovej ligy (SHL).

V treťom finálovom zápase si Skaličania pripísali prvý triumf.


a 1 ďalší
ONLINE: Veľká cena Saudskej Arábie 2025, formula 1 (F1).

Sledujte s nami ONLINE prenos z Veľkej ceny Saudskej Arábie 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Hráč Arsenalu Gabriel Martinelli sa teší zo spoluhráčmi z gólu proti Ipswichu.

V bitke dvoch londýnskych celkov zvíťazili futbalisti Chelsea.


TASR
Na snímke je slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Holandskú klasiku vyhrala bývalá majsterka Európy.


SkryťZatvoriť reklamu